Pozor na praktiky poisťovní

Autor: Vahram Chuguryan | 20.1.2012 o 19:20 | (upravené 21.1.2012 o 21:08) Karma článku: 17,52 | Prečítané:  5155x

Jedna známa mi prezradila, že už roky platia s manželom za zákonnú poistku na auto 300 eur ročne. Pritom stačí stráviť 10 minút na internete (napr. na superpoistenie.sk alebo poisti.to) a za rovnaké auto môžu začať platiť len 130 eur. Mnohí ľudia o tom nevedia a poisťovne tento fakt využívaju. To ale nie je najhoršie...

Predstavte si, že platíte 500 eur za havarijné poistenie, ani raz ste nehavarovali a ste deväťročným verným klientom nemenovanej poisťovne. Jedného dňa vám príde list, kde vás poisťovňa vychváli do nebies, oznámi započítanie bonusu a pripomenie všetky ďalšie výhody. Na konci požiada o zaplatenie priloženej poštovej poukážky v hodnote 525 eur.

Veľa ľudí si spravidla nepamätá, koľko presne platí, lebo naposledy platbu realizovali pred rokom a vyťahovať papiere z archívov sa im nechce. Navyše po dlhých chválach na svoju adresu nikomu nenapadne, že platba im bola namiesto logického zníženia zvýšená. Aj tento psychologický moment poisťovne samozrejme zneužívajú.

A ak si to predsa len niekto zistí a chce zmluvu vypovedať, poisťovňa mu vysvetlí, že jednoducho má smolu. Podľa zákona zmluvu môžete vypovedať najneskôr šesť týždňov pred výročným dňom začiatku poistenia. Ak ste termín nestihli, začne plynúť ďalší rok. A čo si myslíte, kedy vám poisťovňa oznámi zvýšenie poistného? Správne, až po uplynutí šesťtýždňovej  lehoty.

Na pobočke vám vysvetlia, že zákon je na ich strane a vy sa musíte prispôsobiť zvýšenej cene. Na otázku, či sa musíte prispôsobiť aj v hypotetickom prípade, že ju vám zvýšia na päťtisíc eur, pracovníčka za okienkom pokrčí plecami a súhlasne prikývne. A s argumentom, že pri zmene zmluvných podmienok (úprava ceny takou zmenou rozhodne je), by mala mať každá strana právo odstúpiť od zmluvy, nepochodíte ani u vedúcej. Oficiálna odpoveď poisťovne na vašu sťažnosť sa odvolá na zákon, ktorý dáva za pravdu poisťovni. A ste doma.

Ak sa vám niečo také náhodou prihodí a vy sa nebudete chcieť podriadiť silovému riešeniu, máte jedinú možnosť - prehlásiť auto na niekoho iného (manželku, syna, brata...). Zmluva v tomto prípade zaniká automaticky .

Úplne najlepšie však je, ak budete poisťovni dávať výpoveď každý rok v stanovenej lehote. Potom vám sama ponúkne zníženie poistného a ak nie, konkurenčná poisťovňa vás prijme s otvorenou náručou. 

Je to na hlavu? Zrejme áno, ale jedinou alternatívou je, že budete ako občan stále ťahať za kratší koniec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prečo je dôležitý Ústavný súd?

Dzurinda: Fico ma nevyrušuje, jeho kandidatúra na Ústavný súd áno

Štyri dôvody Mikuláša Dzurindu, prečo mu prekáža Ficova kandidatúra.

KULTÚRA

Zomrela princezná so zlatou hviezdou Marie Kyselková

Dostala niekoľko filmových rolí krátko po sebe a potom ponuky utíchli.

Archívny rozhovor

Kyselková v archívnom rozhovore: Divadlo opustila, aby mohla rodiť deti

Patrí medzi obľúbené postavy Vianoc.


Už ste čítali?