Čo spája Agassiho a Cher? Ktorý je prvý kresťanský štát na svete?

Autor: Vahram Chuguryan | 2.6.2011 o 7:12 | (upravené 10.8.2011 o 14:22) Karma článku: 16,98 | Prečítané:  7925x

Odpoveď na obe otázky je rovnaká - Arménsko. Agassi, Cher, William Saroyan, Aram Chačaturyan, Charles Aznavour, Gari Kasparov, či členovia populárnej americkej skupiny System of Down - všetci majú arménsky pôvod. Arménsko dalo svetu mnohé významné osobnosti kultúrneho, spoločenského, športového a vedeckého života.

Kláštor Tatev z 9. stor.Kláštor Tatev z 9. stor.Denis Regourrierec

Krajinu volajú múzeum pod otvoreným nebom, keďže je doslova posiata vzácnymi pamiatkami, ktoré nájdete takmer na každom kroku. Patrí medzi ne napríklad pohanský chrám Garni z 1. storočia,

Garni.JPG

najstaršia funkčná kresťanská katedrála na svete z roku 303,

Ecmiadzin.JPG

Sídlo hlavy arménskej cirkvi v Ečmiadzine (obdoba Vatikánu)

kláštorný komplex Geghard vytesaný do skál vysoko v horách,

GegardMy.jpg

vysokohorské jazero Sevan vo výške  takmer 2000 m  nad morom,

Sevan.jpg

starobylý Jerevan s výhľadom na majestátny Ararat,

AraratJerevan.JPG

či vyše 10-tisíc ďalších vzácnych historických objektov.

Marmashen.JPG

Kláštorny komplex Marmašen (v rokoch 986-1029 ho postavili na príkaz kniežaťa Vahrama Pahlavuni)

Niekedy obrovská ríša, siahajúca od mora k moru, mala za panovania Tigrana II. (95. p. n.l. - 55 p.n.l.) rozlohu 300 000 km2 (rozprestierala sa medzi Stredozemným, Čiernym a Kaspickým morom). Dnes je to malý štátik s desaťnásobne menším územím. Áno, Arménsko je veľmi oklieštené v porovnaní s tým, aké kedysi bolo a už nemá prístup k žiadnemu moru, ale na druhej strane prežilo tisícročia a stále z neho dýcha história. Veď koľko krajín sa môže pochváliť, že bojovali s Babylonskou i Rímskou ríšou, Asýrčanmi či s Peržanmi a existujú aj v 21. storočí ?

MapaVA.jpg

Arméni žartujú, že v každom človeku je kúsok Arména. Vychádzajú pritom z Biblie, podľa ktorej sa život po potope začal na arménskej hore Ararat (5100 m), kde „pristála" Noemova archa.

XorVirap.jpg

Hora sa už v súčasnosti nachádza tesne za hranicami Arménska, v Turecku. Stále však je najväčším arménskym symbolom, ktorý je súčasťou štátneho znaku. Ankara sa ešte počas sovietskeho obdobia sťažovala a žiadala odstránenie Araratu zo znaku. Pre Arménov, ktorí prišli o 90 percent svojho územia s tisíckami vzácnych pamiatok, by však odobratie hlavného symbolu bolo ďalším veľkým úderom. Preto tureckej diplomacii odpovedali: „Ani Turecko nevlastní mesiac a predsa je súčasťou štátnych symbolov." Odvtedy je s Araratom pokoj.

ArmZnak.jpg

Arméni sú veľmi hrdí na to, že ich štát ako prvý na svete prijal kresťanstvo za JEDINÉ štátne náboženstvo. Bolo to v roku 301, za vlády Trdata III., ktorý patril k veľkým prenasledovateľom kresťanov, ale zmenil názor pod vplyvom mnícha Gregora Osvietiteľa. Ten panovníka vyliečil z ťažkej choroby a vštepil mu kresťanstvo. Následne sa stal prvým arménskym katolikosom (obdoba pápeža) Svätej arménskej apoštolskej cirkvi. Slovo apoštolská v oficiálnom názve cirkvi zdôrazňuje fakt, že Arméni získali vieru priamo od Ježišových apoštolov - sv. Tadeáša a sv. Bartolomeja.

Garegin_II_.jpg KopjeLegenda.JPG

Katolikos Garegin II.                 Svätý oštep chránený v sídle katolikosa v Ečmiadzine

Pre porovnanie, Milánsky edikt z roku 313 (vydaný Konštantínom I. a Licíniom) len ZROVNOPRÁVNIL kresťanstvo s pohanským náboženstvom, čo znamenalo, že kresťanov prestali prenasledovať. JEDINÝM  štátnym náboženstvom sa však kresťanstvo stalo v Rímskej ríši až v roku 391 (keď cisár Teodosius zrušil pohanské kulty), teda 90 (!) rokov po Arménsku.

Jedna zo štyroch častí Starého mesta v Jeruzaleme je arménska štvrť.

JeruzalemStareMesto.JPG

Arméni sú tiež oficiálnymi správcami časti chrámu Božieho hrobu v Jeruzaleme.

BoziHrob.JPGBoziHrobArmcast.JPG

armKostolJeruzM.JPG

Arméni stovky rokov chránia pôvodné kresťanské tradície, ktoré platili pred rozdelením na rôzne smery. Aj preto prišli na oslavy 1700. výročia prijatia kresťanstva do Arménska v roku 2001 tak pápež Ján Pavol II., ako i ruský patriarcha Alexij II. či ďalší navzájom znepriatelení cirkevní predstavitelia.

KatolPapez.jpgAlexiyII.jpg

Arménska cirkev má veľmi dobré vzťahy s katolíkmi, pravoslávnymi, evanjelikmi, protestantmi a so všetkými ďalšími odnožami kresťanstva.

Katedrala.jpg

Do najnovšiej katedrály (sv. Gregora Osvietiteľa) v Jerevane sa zmestí vyše 2000 ľudí

Mne osobne sa veľmi páči, že arménski kňazi nekladú žiadne podmienky pri krste, sobáši, či ďalších sviatostiach. Nepýtajú si občiansky preukaz, nepodmieňujú žiadny akt spoveďou a nezisťujú ani vierovyznanie rodičov. To všetko je medzi vami a bohom a arménska cirkev necíti potrebu do tohto vzťahu vstupovať, ani nejako úzkostlivo si strážiť ovečky. Ak sa ktokoľvek rozhodne dať pokrstiť v arménskom kostole, môže tak bez najmenších problémov urobiť. Kňaz neodmietne nikoho - presne tak ako nikoho neodmietol ani Ježiš Kristus.

BetlehemArmKost.JPG

Arménsky kostol v Betleheme

Kľúčovú úlohu zohral v arménskych dejinách mních menom Mesrop Maštoc. V roku 405 vymyslel arménsku abecedu, ktorá umožnila preložiť Bibliu a liturgické knihy.

Abeceda.jpg

V sídle katolikosa v Ečmiadzine sa medzi vzácnymi cirkevnými relikviami desiatky rokov prechováva 36 písmen, ktoré dal odliať z čistého zlata 130. arménsky katolikos Vazgen I. Arménska abeceda je unikátna tým, že nebola zásadnejšie modifikovaná, čo umožňuje bežným Arménom čítať vyše 1600 ročné texty. Veľmi zaujímavé artefakty z histórie, filozofie, matematiky, medicíny, zemepisu a astronómie uchováva múzeum písomníctva Matenadaran v Jerevane.

Matenadaran.jpg MatenadaranDetail.jpg

Matenadaran - Inštitút starovekých rukopisov, so sochou Mesropa Maštoca

Nájdete tam evanjelium z roku 1053 alebo aj arménsky manuskript vážiaci 34 kilogramov, na ktorého výrobu použili kože 700 teliat. Je umiestnený vedľa 19 gramovej knižky s rozmermi 3x4 cm, čo je menej ako zápalková škatuľka.

Jerevan, okrem pamiatok a múzeí ponúka aj bohatý kultúrno-spoločenský život. Viaceré luxusné reštaurácie sú priamo v prírode - v lese, pri potoku alebo v okolí jazera. Takmer všade hrá živá hudba, na ktorú môžete tancovať do rána. Ak preferujete viac súkromia, máte k dispozícii stoly „zašité" medzi stromami tak, aby vás nikto nevyrušoval. Obsluhujúci personál privolávate stlačením tlačidla na diaľkovom ovládaní.

Restauracia.jpg Vinaren.jpg

Reštaurácia v Jerevane                                                          Vináreň

No, a aby všetko nevyzeralo až príliš ružovo, tak treba zdôrazniť, že z ekonomického a politického hľadiska Arménskej republike dnes nie je čo závidieť. Čo je však ešte horšie, krajina sa nachádza v zložitých geopolitických podmienkach. Takmer zo všetkých strán je blokovaná moslimskými štátmi (okrem Gruzínka). Za svojho vplyvného suseda má historického nepriateľa - Turecko. Myslím, že nepreženiem, ak napíšem, že každý Armén, od detí po seniorov, nosí v srdci veľký žiaľ. Všetci čakajú, kedy sa nakoniec Turecko ospravedlní za genocídu, ktorú spáchalo na Arménoch v roku 1915. Niekde hore na to čaká aj milión a pol detí, žien a mužov, ktorých brutálne povraždili len preto, že arménsky národ po stáročia odmietal konvertovať na islam. Bránil tak splneniu veľkého tureckého sna - presadeniu panturkizmu a panislamizmu. Pre Slovákov, bezpečne žijúcich v srdci Európy, v obklopení kresťanských štátov, sú zrejme uvedené riadky ťažko pochopiteľné. Naopak, pre Arménov, ktorí zažili stínanie hláv a pálenie žien a detí zaživa, je to existenčná otázka. Je až desivé, že myšlienky panturkizmu a panislamizmu nie sú cudzie tureckým politickým kruhom ani v 21. storočí.

CicernakaberdPomnik.jpg Cicernakaberd.jpg

Pomník venovaný obetiam arménskej genocídy s večným ohňom

Genocídu viackrát odsúdil aj pápež Ján Pavol II., ktorý sa za obete pomodlil spolu s katolikosom Gareginom II. počas návštevy Arménska. Pri pomníku Cicernakaberd im zaspieval Ave Mariu francúzsky šansonier arménskeho pôvodu Charles Aznavour, ktorý mal v tom čase takmer 80 rokov.

Arménsko je vďačné Slovensku za to, že sa pridalo k asi dvadsiatke štátov a medzinárodných organizácií, vrátane EÚ a rezolúciou NR SR z 30. novembra 2004 odsúdilo spáchanie genocídy.

Xacqar.jpg

Arménsky chačqar (kameň-kríž) venovaný obetiam genocídy (pri Au Cafe v BA)

XacqarDetail.jpg

Detail Chačqaru vyhotoveného v niekoľkých vrstvách na arménskom tufe. Jediná chyba môže celé (aj niekoľkoročné) dielo majstra pokaziť.

Arménsko bolo počas tisícročí ťažko skúšané. K veľkým tragédiám posledných rokov rozhodne patrí ničivé zemetrasenie z roku 1988. Charles Aznavour zložil pieseň Pre Teba Arménsko, ktorú naspieval spolu s najväčšími francúzskymi hviezdami, na čele s Mireille Mathieu. Nájdete ju tu: klip s ilustračnými fotografiami z Arménska alebo tu: oficiálna nahrávka so spevákmi

V článku sú použité fotografie Rubena Stepanyana

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prečo je dôležitý Ústavný súd?

Dzurinda: Fico ma nevyrušuje, jeho kandidatúra na Ústavný súd áno

Štyri dôvody Mikuláša Dzurindu, prečo mu prekáža Ficova kandidatúra.

KULTÚRA

Zomrela princezná so zlatou hviezdou Marie Kyselková

Dostala niekoľko filmových rolí krátko po sebe a potom ponuky utíchli.

Archívny rozhovor

Kyselková v archívnom rozhovore: Divadlo opustila, aby mohla rodiť deti

Patrí medzi obľúbené postavy Vianoc.


Už ste čítali?