Právnici: Odťahovka porušuje zákony a namiesto trestu ... zarába !

Autor: Vahram Chuguryan | 16.4.2011 o 17:00 | (upravené 18.4.2011 o 16:56) Karma článku: 18,35 | Prečítané:  29515x

Po uverejnení článku „Mafiánske praktiky monopolnej odťahovky" sa mi ozvali viacerí advokáti s tým, že spoločnosť Car Towing (ktorá nám odtiahla dve autá) koná protiprávne, čo sa dá ľahko preukázať na súde. Súkromná firma podľa právnikov nesmie nikomu odtiahnuť  vozidlo proti jeho vôli. Tento článok, na rozdiel od predchádzajúceho, neobsahuje žiadne emotívne pasáže, ani subjektívne hodnotenia. Na žiadosť mnohých čitateľov blogu len uvádzam základné fakty a dôkazy svedčiace o spomínanom porušovaní zákonov, čo kompetentné orgány vytrvalo ignorujú.

Policajtka-vzduch.jpg

Odťah auta, ktoré reálne nikomu neprekážalo - ani chodcom, ani vozidlám

  • Car Towing a.s. nie je oprávnená vykonávať NÚTENÝ odťah. Ide o aktívny zásah do SÚKROMNÉHO vlastníctva, ktoré je v zmysle ÚSTAVY nedotknuteľné. Výnimky sú možné len v prípade, ak túto činnosť vykoná orgán verejnej moci - v tomto prípade správca komunikácie, ktorým je aj mestská časť Bratislava Staré Mesto (§3 ods.2 a §3d ods.5 písm.d) zákona č.135/1961). Výkon verejnej správy však nesmie MESTSKÁ časť preniesť na SÚKROMNÝ podnikateľský subjekt. Je to v rozpore s ustanovením čl.2 ods.2 Ústavy SR, ktoré umožňuje orgánom štátnej správy konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktoré ustanoví zákon.
  • Aj NAJVYŠSÍ SÚD SR konštatoval nemožnosť prenesenia výkonu verejnej správy na podnikateľský subjekt pri odstraňovaní vozidiel tvoriacich prekážku cestnej premávky (rozsudky sp.zn. 2 Cdo108/01 asp.zn.3 Cdo70/03). Odťah, by bol v poriadku, keby ho vykonávala firma v STOPERCENTNOM vlastníctve mestskej časti.
  • Zamestnanci SÚKROMNEJ odťahovky nesmú vystupovať ZÁROVEŇ v mene MESTSKEJ časti Bratislava - Staré Mesto.  Mestská časť je totiž v tomto prípade poverená výkonom prenesenej štátnej správy (§3 ods. 2 zákona č. 135/1961) a tento výkon nemôže delegovať na súkromnú firmu.
  • Vyhotovovanie písomností vo vzťahu k prevádzkovateľovi motorového vozidla je povinnosťou mestskej časti. Zamestnanci súkromnej odťahovky Car Towing NEMAJÚ PRÁVO disponovať a manipulovať OFICIÁLNOU okrúhlou pečiatkou mestskej časti Bratislava - Staré Mesto a vydávať dokumenty s HLAVIČKOU mestskej časti podpísané starostkou.
  • Úradná pečiatka použitá na úradnej listine (Výzva na zaplatenie poplatku za odťah vo výške 93 eur) musí mať v strede ŠTÁTNY znak a nie erb alebo obrázok (Zákon č. 63/1993 o štátnych symboloch § 5 a6). V tomto prípade teda ide o pečiatku, ktorá sa ako úradná len tvári - je červená, okrúhla a má v strede znak (ale nie štátny ako predpisuje zákon).

Blog5-peciatkaUPR.JPG

  • MESTSKÝ policajt sa nesmie prevážať v autách SÚKROMNEJ odťahovej služby ako to BEŽNE vidieť v bratislavských uliciach. Musí používať vlastné vozidlá bielej farby označené nápisom Mestská polícia (§ 22a ods. 1 zákona č. 564/1991 Zb.)
  • Firma nesmie účtovať poplatky za odťah v PAUŠÁLNEJ výške (93 eur) bez ohľadu na to, či vozidlo bolo odtiahnuté LEN 50 metrov alebo 5 kilometrov. Odťahovka môže účtovať len NÁKLADY vynaložené na odťah. Zákon NEPRIPÚŠŤA dokonca ani možnosť prirátania primeraného zisku, pretože tu ide o výkon verejnej správy - nie o súkromné podnikanie (§ 43 ods. 1 zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke). Žiadna PAUŠÁLNA platba pri nútenom odťahu NIE JE prípustná! Tu totiž nejde o SANKCIU (tou je uložená POKUTA), ale len o náhradu nákladov vynaložených na odťah vozidla.
  • Vydanie vozidla jeho majiteľovi nesmie byť PODMIEŇOVANÉ zaplatením poplatku za odťah. Zadržiavanie súkromného majetku, ktorého sa firma zmocnila SILOVÝM aktom a proti vôli majiteľa je PROTIZÁKONNÉ. Poplatok za odťah môže byť vymáhaný následne po odovzdaní auta tak, aby aj majiteľ mal možnosť účinne brániť svoje práva - napr. vyjadriť námietky proti výške účtovaných nákladov, zákonnosti odťahu a pod.
  • Povýšenecké a arogantné správanie zamestnancov odťahovky k väčšine zúfalých vodičov (viacerí sa mi ozvali so svojimi neuveriteľnými príbehmi) neporušuje žiadny právny predpis. Nie je to však výstižným dôkazom života osoby, ktorá si užíva pocit absolútnej NEOHROZENOSTI ?

Blog5-IQaci.JPG

Ak bežný človek alebo firma poruší, ktorýkoľvek z citovaných zákonov - neminie ich SPRAVODLIVÝ trest. Iný meter však vždy platil pre VYVOLENÝCH. Chceme ale, aby to takto fungovalo i naďalej ? Ak vyvolení majú peniaze a kontakty na správnych miestach, môžu si z porušovania zákonov urobiť aj ŽIVNOSŤ ? Má im takéto „podnikanie"  namiesto logického TRESTU vynášať, pre bežného daňového poplatníka, nepredstaviteľné PRÍJMY ?

Policajtka-auto.jpg

Čo si máme myslieť, keď vidíme ako sa policajti v PRIATEĽSKEJ atmosfére prevážajú  v nákladnom vozidle SÚKROMNEJ odťahovky, ktorá vďaka ich rozhodnutiam zarába nekresťanské peniaze ? Nie sú naši verejní činitelia náhodou v konflikte záujmov ? Môže si SÚKROMNÁ firma písať na autá, že je MESTSKÁ ?

Vyzerá to tak, že čestnosť, poctivosť a ctenie si zákonov ešte stále ťahajú za kratší koniec.

Nič na tom nezmení ani tento článok. A takto to zostane dovtedy, kým si nezačneme uvedomovať svoje práva a nenaučíme sa ozývať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prečo je dôležitý Ústavný súd?

Dzurinda: Fico ma nevyrušuje, jeho kandidatúra na Ústavný súd áno

Štyri dôvody Mikuláša Dzurindu, prečo mu prekáža Ficova kandidatúra.

KULTÚRA

Zomrela princezná so zlatou hviezdou Marie Kyselková

Dostala niekoľko filmových rolí krátko po sebe a potom ponuky utíchli.

Archívny rozhovor

Kyselková v archívnom rozhovore: Divadlo opustila, aby mohla rodiť deti

Patrí medzi obľúbené postavy Vianoc.


Už ste čítali?